Як правильно вибрати шампанське

2 25 Кулинария

Звичайно, шампанське є невід’ємним атрибутом вечірок.

Проте, більшість людей відкорковують пляшку цього чудового вина власне один раз на рік, у свято. Таким чином, до пляшки ігристого вина більшість споживачів висувають прості вимоги: щоб було дешевше, вибухало як з гармати і пінилося як тепле пиво.

2Як правильно вибрати шампанське

Саме ця категорія людей і є об’єктом уваги шарлатанів, які фальсифікують вино і продають в пляшках з-під шампанського пекельну суміш хімічних порошків. Прикладом таких грубих підробок служить Ів Роше, Ля Рошель – газована суміш спирту, води і хімічних порошків. Це зілля не містить ні краплі виноградного соку і його вживання небезпечне для вашого здоров’я. Таким чином, у виборі шампанського, як і у виборі будь-якого іншого продукту, все залежить від вас – споживачів. Отже, головне правило для споживачів таких вин: НЕ ПЕРЕПЛАЧУЙТЕ! Якщо це не шампанське, то і коштувати воно повинно в 3-4 рази дешевше.

Тепер для тих, у кого є гроші і є бажання спробувати справжнє шампанське.

Найдорожчими і найпрестижнішими видами ігристих вин є вина вироблені за класичною технологією. Для виробництва таких напоїв змішують кілька різних білих сухих вин, часто різних років урожаю, щоб зберігати стабільні смак і стиль з року в рік. У цю суміш додають строго по рецептурі певну кількість дріжджів і цукру, розливають її по пляшках, закорковують їх тимчасовим корком і укладають в холодний підвал. Тут у пляшках повільно відбувається друге бродіння. А вуглекислий газ, який виділяється під час цього процесу, розчиняється у вині. Смак і аромат вина збагачуються особливими тонами витримки.

1Як правильно вибрати шампанське

Через певний термін (від 1,5 до 3 років) з пляшок прибирають осад, додають (для напівсолодких вин) невелику кількість цукру, закорковують пляшки постійним корком, наклеюють етикетку і відправляють вино в продаж. Для такого вина характерна дуже тривала “ігристість” (до декількох годин) з дуже дрібних бульбашок, складний багатий смак і тонкий шляхетний аромат.

Читайте также:  Как сделать домашние "согревающие" напитки?

Саме так роблять французьке шампанське, справжнє вино королів. У ньому крім звичайних цитрусових і ягідних відтінків дуже часто відчуваються тони скоринки свіжого білого хліба, лісових горіхів. Можуть бути присутніми нотки імбиру, польових трав і квітів. А іноді навіть маслин, сап’яну, вершкового масла або сиру.

У протилежній частині спектра ігристих вин знаходяться вина «сатуровані»

Тобто звичайні вина, примусово насичені вуглекислим газом штучного походження. Виготовити їх самостійно може будь-хто за допомогою звичайного побутового сифона. Ці вина відрізняються дуже великими бульбашками, короткочасною різкоюї «ігристістю», невигадливим смаком і ароматом.

Більшість споживачів вважають, що усі дешеві ігристі вина саме так і роблять. Однак це не так. Вина, які в ці дні займають чільні місця на полицях магазинів – це результат певного компромісу між двома крайнощами. Вихідним матеріалом, як і в класичному методі, служить суміш сухих білих вин, цукру і дріжджів. Але друге бродіння відбувається не в пляшках, а у величезних ємкостях з нержавіючої сталі. Процес насичення вина вуглекислим газом активно стимулюється. Але газ використовується тільки той, що утворився безпосередньо при бродінні. У результаті виходить ігристе вино, яке більш-менш нагадує класичне, але виготовлене не роками, а протягом кількох тижнів.

Однак букет цих вин, як би не намагалися винороби, залишається помітно простішим, фруктовим. Більшість напоїв цієї категорії містить в ароматі лише цитрусові відтінки лимону чи грейпфруту, іноді білої смородини або аґрусу. Вино, виготовлене з порушеннями в технологічному процесі або на не надто гарному обладнанні, віддаватиме дріжджами.

Відрізнити різні види ігристого вина в магазині дуже просто.

На етикетці вітчизняного вина, виробленого за класичною технологією, обов’язково буде написано «класичне» або «витримане», на імпортному – metodo classico, methode cap classique або інший подібний напис. Всі інші вина походять з ємностей. Але це зовсім не означає, що вони безнадійно погані. Навпаки, багато зразків вин цієї категорії широко відомі своєю високою якістю. В основному це вина, вироблені безпосередньо в регіонах вирощування винограду. На півдні Росії, в Криму, а також в Італії, Франції, інших виноробних країнах.

У купаж багатьох українських вин досить часто входить сорт Аліготе, який надає їм теплого квіткового аромату з помітними пряними відтінками. А також Рислінг, що надає винам помітну кислинку і робить їх класично строгими. Крім того, в Україні збереглася традиція виробництва червоних ігристих вин з винограду сортів Каберне Совіньон і Мерло. Які за рахунок свого аромату і смаку з нюансами лісових ягід можуть послужити відмінним доповненням до страв з дичини.

Вибираючи вино до святкового столу, пам’ятайте, що відкривати застілля найкраще ігристим з малим вмістом цукру, «брютом» або «сухим», яке є відмінним аперитивом. Крім того, ці вина не приглушують смакових відчуттів від подальшої їжі, як це роблять напівсолодкі та солодкі зразки, які набагато краще використовувати в якості легких десертів. Не забуваймо при цьому, що ігристе вино слід охолодити – до 8-12 градусів, залежно від кількості цукру ( чим солодше вино, тим нижче градус).

Ну і трішки про класифікацію.

3Як правильно вибрати шампанське

Рівень якості.

За цим показником шампанське можна умовно поділити на три групи:

  • Шампанське “без року” (champagne sans annee). До цієї групи належить більше 80% вироблених вин. Таке шампанське легко впізнати за двома ознаками: рік урожаю на етикетці не вказують, а назва, як правило, вказує на вміст цукру у вині (brut, sec і тд.), Наприклад, Brut Imperial у Moet & Chandon;
  • “Міллезімне” (champagne millesime), або, якщо використовувати англійський термін, вінтажне (vintage) шампанське. Воно виготовляється у вдалі роки з виноматеріалів одного врожаю, хоча можливо додавання і вин інших урожаю інших років, але у кількості не більше 20%. Після вторинної ферментації таке вино витримується не менше трьох років. Етикетка міллезімного шампанського, як правило, така ж, як і у звичайного, з єдиним винятком: на ній вказується рік врожаю;
  • Престижне (cuvee de prestige) або спеціальне (cuvee speciale) шампанське. Воно виготовляється з кращого винограду, з особливо ретельним дотриманням технології, і в більшості випадків позначається роком. Таке шампанське має власну назву, часто фантазійну або пов’язане з історією фірми-виробника: у Moet & Chandon це Cuvee Dom Perignon, y Louis Roederer – Cristal, у Laurent-Perrier – Grand Siecle, у Veuve Clicquot-Ponsardin – La Grande Dame, у Pol Roger – Sir Winston Churchill і тд. Для шампанського цієї групи характерні бездоганна якість і ДУЖЕ висока ціна.

Колір вина.

Шампанське не буває червоним. Розчинена у вині вуглекислота давала б неприємні смакові поєднання з танинами, в значних кількостях присутніми в таких винах. Воно може бути тільки білим або рожевим, однак останнє є справжнім раритетом: на нього припадає близько 1% виробництва. Смак рожевого шампанського (на його етикетці є напис “rose”) – як правило, більш “щільний”. Але при цьому він далеко не завжди поступається білому в витонченостіі. Усе шампанське, яке у нас прийнято називати “червоним” – це ігристе вино, виготовлене за технологією, яка відрізняється від технології виготовлення шампанського.

Вміст цукру.

За вмістом цукру шампанське підрозділяється на 6 категорій, причому відповідний напис обов’язково присутній на етикетці:
Extra-brut або Ultra-brut – менше 6 г / л
Brut – менше 15 г / л
Extra-sec – 12-20 г / л
Sec – 17-35 г / л
Demi-sec – 33-55 г / л
Doux – понад 50 г / л
Втім, doux, тобто “солодке” (його по старій пам’яті називають шампанським російського смаку), в даний час практично не виготовляють, a demi-sec виготовляють в невеликих обсягах.

Місткість пляшки.

Шампанське розливається в пляшки різної місткості, кожна з яких має власну назву, найчастіше дуже химерне:
Magnum (Магнум) – 1,5 літра
Jeroboam (Жеробоам) – два магнума, тобто 3 літри
Rehoboam (Реобоам) – три магнума, тобто 4,5 літра
Mathusalem (Матузалем) – чотири магнума, тобто 6 літрів
Salmanazar (Сальманазар) – містить 6 магнумів, тобто 9 літрів.
Balthazar (Бальтазар) – 8 магнумів.
Nabuchodonsor (Набюкодонозор) – 10 магнумів існували раніше, але в даний час такі об’єми не розливають.

Сорти винограду.

Як правило, шампанське з більш елегантним смаком виробляється з винограду Шардоне, причому в цьому випадку на етикетці міститься напис Blanc de Blancs (“біле з білих”).
Чорні сорту – Піно Нуар і Піно Менье – дають більш сильне вино; якщо шампанське виготовляється тільки з них, вона називається Blanc de Noirs (“біле із чорних”).
Відсутність цих написів означає, що при виготовленні шампанського були використані як білий, так і принаймні один з чорних сортів.

Джерело

Читайте также:  Как укрыть виноград на зиму?
Оцените статью